Championship 29/04/2017 - 30/04/2017

Volvo RS Feva Grand Prix Yorkshire Dales SC
Yorkshire Dales Sailing Club


Event Completed

Home
Support Persons
Enter Online
Entry List
Club Info
Results
Results

Yorkshire Dales Sailing Club played host to 20 teams for the Volvo RS Feva Grand Prix. 

 

Saturday's conditions were not quite up to the Yorkshire Dales SC reputation with light fickle conditions but with an improving forecast throughout the day. Conditions for Sunday, however, looked like it would be touch and go for any sailing so it was agreed to run 4 of the 6 races on Saturday. 

 

Saturday tested the teams to the full with light, shifty winds. Local Yorkshire Dales SC sailor Henry Rastrick with crew Rupert Jameson from Hayling Island Sailing Club lead throughout to take race 1, Tom Storey and Ollie Kent from Yorkshire Dales SC came in 2nd with Ewan Wilson Wormit Boating Club and Teddy Ferguson Windermere School in 3rd. 

 

A quick break for lunch and a pause in racing to allow conditions to build a touch and back out for races 2,3 and 4 

 

Sian Talbot and Elouise Clapson McBride Leigh and Lowton Sailing Club sailed a faultless race to take a very comfortable win with Henry Jameson from Hayling Island Sailing Club and Issy Spurway  from Bowmoor Sailing Club in 2nd and Dylan McPherson and Dylan Collingbourne from Burnham Squiddies in 3rd 

 

The 3rd race saw an increase in breeze and a change at the top with Storey and Kent taking the win Jamie Rastrick Yorkshire Dales SC and Madeline Bristow Leigh and Lowton SC in 2nd and brothers Kevin and Eddie Farrell from Llandudno SC came over the line in 3rd.

 

Last race of the day and it was Ewan Wilson and Teddy Ferguson over the line in first and a tight battle followed with Rastrick and Jameson in 2nd and Sian and Elouise in 3rd.

 

Sunday delivered the conditions that Yorkshire Dales Sailing Club is so famous for, strong wind blowing straight down the reservoir allowing the race officer to set a long course directly in front of the clubhouse giving spectators a perfect view of the action. 

 

Tom Storey and Ollie Kents downwind speed allowed them to pull away from the fleet to take race 5 with Henry Jameson and Issy Spurway left in the wake to take 2nd and Ewan Wilson and Teddy Ferguson in 3rd place. 

 

The final race of the day saw Henry and Issy lead the race throughout to take the win, Tom and Ollie came in 2nd and the Dylan's came in 3rd. 

 

Overall winners of the weekend went to Tom and Ollie with Henry Rastrick and Rupert Jameson in 2nd and Henry Jameson and Issy Spurway coming in 3rd. First Girls went to Sian Talbot and Elouise Clapson McBride and a special recognition prize for endeavour awarded to Fin Campbell and Sam Briggs from Norwich School 

 

Class Chairman Jon Webster thanked Yorkshire Dales Sailing Club team, Race officer Keith Escritt and his safety team along with the ladies in the Galley. Thanks also went to all the RS Feva families who travelled to the event and made it such a great weekend for all. 

 

The UK RS Feva Class would thank our class Sponsors Volvo for their continued support. 

 

Next event is the PA Consulting RS Feva National Championships at Royal Torbay YC.

 

Photos by Paul Hargreaves Photography


 

 

Results

 

Rank SailNo Helm Crew Helm Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 6680 Tom Storey Ollie Kent Yorkshire Dales 2.0 (7.0) 1.0 5.0 1.0 2.0 18.0 11.0
2nd 6505 Henry Rastrick Rupert Jameson Yorkshire Dales SC / HISC 1.0 4.0 4.0 2.0 (8.0) 4.0 23.0 15.0
3rd 5279 Henry Jameson Issy Spurway HISC / Bowmoor 7.0 2.0 (8.0) 4.0 2.0 1.0 24.0 16.0
4th 6540 Ewan Wilson Teddy Ferguson Wormit Boating Club / Windermere School 3.0 (5.0) 5.0 1.0 3.0 5.0 22.0 17.0
5th 4100 Sian Talbot Eloise Clapson McBride LLSC 4.0 1.0 6.0 3.0 (9.0) 9.0 32.0 23.0
6th 5764 Jamie Rastrick Madeleine Bristow Yorkshire Dales SC 5.0 (13.0) 2.0 8.0 11.0 7.0 46.0 33.0
7th 230 Dylan McPherson Dylan Collingbourne Burnham Sailing Club 11.0 3.0 (17.0) 12.0 5.0 3.0 51.0 34.0
8th 6264 Eddie Farrell Kevin Farrell Llandudno SC 8.0 (14.0) 3.0 6.0 7.0 10.0 48.0 34.0
9th 1389 India Edwards Emily Haughton LLSC (17.0) 6.0 7.0 7.0 4.0 11.0 52.0 35.0
10th 5288 Caitlin Webster Lucy Ferguson Chew Valley / Windermere School (15.0) 8.0 11.0 10.0 6.0 6.0 56.0 41.0
11th 5029 Faye Caswell Katie Scott Yorkshire Dales SC 6.0 9.0 9.0 9.0 12.0 (21.0 DNF) 66.0 45.0
12th 6047 Ellie Clark Holly Monk Ripon SC 9.0 (17.0) 15.0 15.0 10.0 8.0 74.0 57.0
13th 6106 Ben Leffek Ben Dearden Dalgety Bay SC / Ripon SC 13.0 11.0 12.0 (14.0) 13.0 13.0 76.0 62.0
14th 89 Rohan Murphy Lélia Peckham South Windermere 10.0 10.0 10.0 13.0 (21.0 DNC) 21.0 OCS 85.0 64.0
15th 6309 Fin Campbell Sam Briggs Norwich School 12.0 (18.0) 13.0 17.0 14.0 12.0 86.0 68.0
16th 839 Grace Pank Paddy O'Rourke Norwich School 14.0 15.0 16.0 16.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 103.0 82.0
17th 6351 Josh Manning Felix Corson Rydal Penrhos LLandudno (21.0 DNF) 12.0 18.0 11.0 21.0 DNF 21.0 DNF 104.0 83.0
18th 6613 Ioan Thompson Freya Terry Tenby Sailing Club 18.0 16.0 20.0 (21.0 DNF) 15.0 14.0 104.0 83.0
19th 1854 Thomas Alston Joe Heap Norwich School 16.0 19.0 14.0 18.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 109.0 88.0
20th 2044 Lorna Gavvain Georgie Mann Norwich School (21.0 DNF) 20.0 19.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 123.0 102.0
 
RS Feva Contacts
Copyright RS Feva Class Association 2018