The first RS Feva Volvo Grand Prix of the series took place over the weekend of 3rd and 4th September at Draycote Water Sailing Club.

A good and varied forecast for the weekend meant that the 40 teams had a good mix of conditions to compete in.

Saturday’s offering was for a building breeze throughout the day, a shock to the system for many, the day also included rain, it really did feel like autumn had arrived!

Race 1 got away on time, the race team keen to miss the very strong winds forecast for later in the day.  Ewan Wilson and Henry Jameson of Wormit Boating Club and Hayling Island Sailing Club take the win with Rupert Jameson and Ossian Bracegirdle from Hayling Island SC in second and Archie Leckie and Harvey Leigh from Leigh and Lowton Sailing Club take 3rd.

With the breeze increasing and frequent large gusts race 2 saw the Pye brothers from Draycote take the win, Tom Storey and Oliver Kent from Yorkshire Dales Sailing Club in second and Jamie Rastrick and Madeleine Bristow from Yorkshire Dales SC and Leigh and Lowton Sailing Club in 3rd

With gusty conditions continuing to challenge the sailor’s race 3 saw Archie Leckie and Harvey Leigh take the win followed by Dylan McPherson and Dylan Collingbourne of Burnham Sailing Club and India Edwards and Emily Houghton of Shropshire Sailing Club take 3rd

Sunday was a similar affair but not has wet! Sailors had to tackle a slightly different wind direction and racing took place on a different part of the reservoir. Archie Leckie and Harvey Leigh dominated the day with a flawless display of sailing taking he win in race 4 and 5. Race 4 we saw Ewan Wilson and Henry Jameson take 2nd and Tom Storey and Oliver Kent in 3rd. With Archie and Harvey pretty impossible to catch 2nd and 3rd place was all to play for. Race 5  Pierce Harris and Alfie Cogger of Windermere School took 2nd place and Ewan Wilson and Henry Jameson took 3rd . Race 6 saw the wind shifting so the race team moving the course. The top 3 boats pulled away from the rest of the fleet with Tom Storey and Oliver Kent taking a very convincing win, Ewan Wilson and Henry Jameson in 2nd closely followed by Rupert Jameson and Ossian Bracegirdle in 3rd.

At the prize giving UK RS Feva Class Chairman Jonathan Webster thanked the Race team lead by Ally Jones, Safety team and Draycote Crew and club members for a fantastic and very well run weekend and making the class feel so welcome, Volvo for their ongoing support to the class and sailors and Magic Marine for the prizes.

Next stop RYA Zone Championships 24th and 25th September, there are various locations around the country you can find all details here- http://www.rya.org.uk/racing-events/Pages/hub.aspx this is a super event for all, it is not only about squad selection but a great opportunity to attend a local RYA run event, have some great racing and share the venue with many other RYA supported Junior classes.

The next Volvo Grand Prix and final Squad Selector event for the RYA UK Junior Squad and UK RS Feva Class Association Class National Squad is at Exe Sailing Club on 8th and 9th October, a great location and new challenge to the reservoir sailing of this weekend with tides to contend with!

Overall Results:

 

Pos Sail No Helm Crew H Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Pts
1st 6195 Archie Leckie Harvey Leigh LLSC/TBSC 3 4 1 1 1 ‑9 10
2nd 5625 Ewan Wilson Henry Jameson wormit boating club 1 ‑19 6 2 3 2 14
3rd 5029 Tom Storey Oliver Kent Yorkshire Dales SC 4 2 5 3 ‑15 1 15
4th 5846 Pierce Harris Alfie Cogger Windermere School 8 6 4 5 2 ‑11 25
5th 4179 Harrison Pye Fergus Pye Draycote Water Sailing Club ‑14 1 9 4 9 6 29
6th 230 Dylan McPherson Dylan Collingbourne Burnham Sailing Club 10 7 2 ‑15 6 12 37
7th 4610 Jamie Rastrick Madeleine Bristow Yorkshire Dales SC ‑16 3 7 14 11 4 39
8th 3672 Alexander Ratsey Bertie Ratsey Royal Western YC 9 14 8 6 5 ‑20 42
9th 6157 Rupert Jameson Ossian Bracegirdle HISC 2 10 25 ‑28 4 3 44
10th 4100 Sian Talbot Eloise Clapson McBride LLSC 6 5 ‑30 16 10 7 44
11th 6264 Eddie Farrell Kevin Farrell Llandudno SC 5 16 ‑24 11 8 8 48
12th 6330 Flo Peters Issy Spurway HISC ‑21 13 13 8 12 5 51
13th 4627 Ben Hutton‑Penman Lucy Hewitson Corinthian Otters 15 12 12 13 ‑17 10 62
14th 6037 Freddy Wood Phoebe Peters HISC 11 21 (RET) 7 13 13 65
15th 89 Rohan Murphy Lélia Peckham South Windermere ‑23 11 16 17 7 18 69
16th 6318 Angus Kilpatrick Archie Stokes Emsworth/Hayling Island Sailing Club 18 9 17 10 18 ‑22 72
17th 4904 Katheryn Byne Phoebe Jones Draycote Water Sailing Club 7 8 ‑37 25 24 15 79
18th 3792 India Edwards Emily Haughton Shropshire Sailing Club ‑25 25 3 20 16 16 80
19th 5847 Julia Barnes Lauren Paton RTYC 12 15 28 18 ‑30 14 87
20th 4963 Hamish Morley Nathan Lomas Overy Staithe 13 ‑31 15 9 26 26 89
21st 6364 Thomas White Josie Meredith Papercourt 19 17 26 ‑27 22 19 103
22nd 6199 Ethan Gerrell Tom Barnes Queen Mary SC 17 23 14 ‑35 19 31 104
23rd 5517 Maggie Rickman Nancy Rickman HISC / PSC 20 20 18 ‑26 25 23 106
24th 5900 Andreas Purse Marcos Purse The Skinners’ School 31 18 22 12 31 ‑32 114
25th 4079 Annie Hammett Emma Wells HISC ‑28 28 21 22 28 17 116
26th 6300 Blythe Berry Emily Jones HISC 34 24 11 21 29 ‑38 119
27th 6214 Robbie McDonald Freddie Ellis HISC ‑32 26 20 32 14 27 119
28th 5005 Jess Flint Alice Lucy Rutland Sailing Club 22 30 19 24 ‑34 28 123
29th 5566 Teddy Ferguson Lucy Ferguson Windermere School ‑38 27 10 30 33 24 124
30th 4626 Tim Hire Abby Hire Royal Lymington YC 26 34 29 19 20 ‑37 128
31st 1915 Lauren Discombe Sophie Dorrington Wierwood 33 ‑35 27 23 23 25 131
32nd 5000 Ralph Nevile Rachel Pyke Frensham Pond SC 29 33 (RET) 29 21 21 133
33rd 5775 Sophie Dennis Dilly Ala HISC 27 22 ‑33 31 27 33 140
34th 3373 CHING YO WONG ELINOR OLEARY IBRSC 30 29 23 33 ‑37 30 145
35th 5450 Joe Slipper Tea Sirolla Queen Mary 24 32 34 ‑36 32 34 156
36th 501 Caitlin Morley Amelia Webster Burnham Sailing Club 35 36 32 ‑38 36 29 168
37th 5800 Matthew Nagel Issy Heller‑Janes Oakham/Rutland 37 ‑39 35 34 35 36 177
38th 5802 Archie Baker Ollie Bunce Oakham/Rutland ‑40 37 31 37 38 35 178
39th 5451 Alexander Maclay Natalie Maclay Grafham Water 36 40 36 39 39 (RET) 190
40th 5424 Sian Nutter Kata Kemp Oakham/Rutland 39 38 (RET) 40 40 39 196
X