The second instalment of the RS Feva Grand Prix series took place at Hayling Island Sailing Club over the weekend of 5th and 6th October. With a forecast ranging from light and fickle to big winds with the addition of tricky tides it really was set to challenge all of our young sailors and indeed our Race Team lead by none other than our very own RS Feva UK Class Chairman Steve Fisher AKA Fish.

Saturday’s conditions allowed for some racing in Hayling Bay so the 43 strong fleet headed out to the racecourse. The race team wasted no time in getting the fleet off for race  one. A super start for Felix Stewart and Liam Farrell from Windermere School and Llandudno SC, these young lads have already gained a good amount of Feva sailing experience having both sailed with their older brothers, they have not long jumped in an RS Feva together so really showed their ability to work well as a team as they spotted the shifts and wind to take race 1 win. New to the UK fleet but not new to the International RS Feva Class Vanja Ramm-Ericson and Maia Delin sailing for Chew Valley Lake SC monopolised on their experience of sea sailing in beautiful Malta and came over the line in 2nd while Millie Irish along with her almost veteran to the class crew Katie Byne Draycote SC finished in 3rd

 

Race 2 and its all girls in the top 2 spots with Millie Irish and Katie Byne finishing in 1st, Ellen Morley and Hazell McDonnell from Hollowell Sailing Club banked a 2nd and it’s Yorkshire Dales SC brothers Oliver and Matthew Rayner taking 3rd.

Race 3, the wind a gentle 7 knots still and its Restronguet Sailing Club and Chew Valley Lake SC pairing Sam Cox and William De Jaeger  who showed their ability to concentrate hard while picking their route around the course to waft through the finish line for a 1st while 2 local teams Gregan Bergmann Smith and Josh Stokes in 2nd and more veterans to the feet its Ben Tuttle and WIll Balch in 3rd.

 

With a forecast for “dogs of chains” the following day PRO Fish set the fleet off for a 4th race of the day, Brothers Oliver and Matthew Rayner stormed over the finish in 1st, and in turn took the overnight lead, Sam Webb and Oliver Baddeley Royal Lymington YC finished off a very consistent day in 2nd and locals and RS Feva World Champion Crew Oliver Peters and Max Sydenham came over in 3rd.

Sunday’s forecast was as expected, windy, very windy! With the option of heading out to the Bay abolished due to the conditions, it was a wait for the harbour to fill up! At around 1300 the fleet set out to sail over Pilsey, great for those wanting to standby and watch the action from the clubhouse. With a busy harbour of club racers, windsurfers and cruisers along with the notorious Chichester Harbour sandbanks PRO Fish along with his team set a great course and the fleet enjoyed blasting around in 20 + knots of wind, smiling faces and lots of action, the sailors revelled in the conditions, some boat breakages but in true RS Feva class style parents and supporters on and off the water did all they could to get sailors and their boats turned around and back out to the Race Course.

Race 5 and its Sam Cox and William De Jaeger who again fought through to take 1st, Millie Irish and Katie Byne in 2nd and Ben Tuttle and Will Balch in 3rd. A quick turnaround for Race 6 and no sign of the wind dropping. Millie and Katie showing their experience in heavy wind sailing take a very convincing race 6 win and in doing so the overall win for GP2, one of 2 Father / Child teams Alex and Lee Sydenham came flying in to take 2nd and Oliver Peters and Max Sydenham in 3rd.

Hayling Island Sailing Club as always played perfect hosts to the class, the conditions challenged all our sailors and our race team with a bit of everything thrown in over the 2 days, all sailors coped incredibly well with the frustrations of light winds through to the long wait for launching on Sunday and the thrill of some big wind sailing, what a weekend!!

Next stop for the RS Feva Class is the RS Feva Winter Championships at Weymouth and Portland National Sailing Academy

 

Results RS Feva GP2

 

Our next event is the fabulous RS Feva Winter Championships taking place at the 2020 Nationals venue Weymouth and Portland Sailing Academy

 

Our next Grand Prix Series event will be in Northampton 25/26 April

Results

RS Feva Grand Prix

Saturday 05 & Sunday 06 October 2019

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 45, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Helm Helm Gender H Club Crew Crew Gender C Club R1
5 Oct
R2
5 Oct
R3
5 Oct
R4
5 Oct
R5
6 Oct
R6
6 Oct
Total Nett
1st 7070 Millie Irish Female Draycote Water SC Katie Byne Female Draycote Water SC 3.0 1.0 11.0 (12.0) 2.0 1.0 30.0 18.0
2nd 7 Sam Webb Male Royal Lymington YC Oliver Baddeley Male Royal Lymington YC (6.0) 5.0 4.0 2.0 4.0 5.0 26.0 20.0
3rd 5764 Oliver Rayner Male Yorkshire Dales Sailing Club Matthew Rayner Male Yorkshire Dales Sail 4.0 3.0 5.0 1.0 (46.0 DNC) 10.0 69.0 23.0
4th 7355 Oliver peters Male HISC Max sydenham Male HISC (11.0) 4.0 8.0 3.0 5.0 3.0 34.0 23.0
5th 4079 Alex Sydenham Male Hayling Island Sailing Club Lee Sydenham Male Hayling Island Saili 8.0 6.0 6.0 9.0 (18.0) 2.0 49.0 31.0
6th 3373 Sam Cox Male Restronguet Sailing Club William De Jaeger Male Chew Valley Sailing 13.0 (16.0) 1.0 15.0 1.0 4.0 50.0 34.0
7th 7654 Joe Slipper Male Silverwing Katherine Burgess Female Bowmoor 5.0 9.0 10.0 (13.0) 7.0 6.0 50.0 37.0
8th 4470 Vanja Ramm-Ericson Female Chew Valley Lake Sailing Club Maia Delin Female Chew Valley Lake Sai 2.0 13.0 (21.0) 4.0 8.0 15.0 63.0 42.0
9th 6264 Felix Stewart Male Windermere School Liam Farrell Male Llandudno SC 1.0 7.0 (20.0) 6.0 16.0 17.0 67.0 47.0
10th 502 Ellen Morley Female Hollowell Hazell McDonnell Female Hollowell 7.0 2.0 18.0 14.0 (22.0) 11.0 74.0 52.0
11th 6089 Ben Tuttle Male HISC Will Balch Male HISC 21.0 12.0 3.0 (27.0) 3.0 14.0 80.0 53.0
12th 6895 Teddy Dunn Male Isle of Man YC Imogen Wade Female Draycote Water Saili 9.0 17.0 14.0 7.0 11.0 (25.0) 83.0 58.0
13th 6299 Gregan Bergmann Smith Male HISC Josh Stokes Male HISC (22.0) 19.0 2.0 11.0 15.0 12.0 81.0 59.0
14th 5763 Katy Jenkins Female Bowmoor Amelie Hiscocks Female WPNSA 12.0 15.0 7.0 10.0 17.0 (18.0) 79.0 61.0
15th 7292 Jakey Wood Male Hayling Island Sailing Club Tom Collins Male Hayling Island Saili (26.0) 20.0 12.0 20.0 6.0 8.0 92.0 66.0
16th 230 Rosie Sheahan Female CVLSC Susie Sheahan Female CVLSC 14.0 11.0 22.0 8.0 13.8 RDG (23.0) 91.8 68.8
17th 6 Charlie Gran Male CYC Henery Koe Male South Bank Sailing C 18.0 18.0 9.0 5.0 23.0 (46.0 DNC) 119.0 73.0
18th 6868 Agnes Bracey-Davis Female HISC Connie Thoms Female RSYC 20.0 (23.0) 23.0 23.0 10.0 7.0 106.0 83.0
19th 7052 Hazel Jones Female HISC Edith Ingram Female HISC (29.0) 22.0 25.0 16.0 9.0 16.0 117.0 88.0
20th 6246 Toby aldous Male Papercourt sc Tom armstrong Male Papercourt sc 10.0 10.0 28.0 17.0 (31.0) 31.0 127.0 96.0
21st 4194 Edward Day Male Reading SC Archie Bourne Male Burghfield SC 16.0 (31.0) 19.0 30.0 13.0 20.0 129.0 98.0
22nd 5779 Ben Stokes Male HISC Ben Stokes Male HISC 25.0 24.0 16.0 18.0 (46.0 DNC) 19.0 148.0 102.0
23rd 5627 Becky Caiger Female Sevenoaks School Joe Blaker Male Benfleet YC 15.0 8.0 13.0 21.0 (46.0 DNC) 46.0 DNC 149.0 103.0
24th 6820 Kate Newman Female Netley Eliza South Female Emsworth 30.0 26.0 (32.0) 25.0 14.0 9.0 136.0 104.0
25th 6168 Jason Andrews Male May Andrews Female 17.0 (46.0 OCS) 30.0 33.0 21.0 13.0 160.0 114.0
26th 5000 Josh Lyttle Male Datchet Ollie Hughes Male Datchet 19.0 14.0 (35.0) 28.0 19.0 34.0 149.0 114.0
27th 7264 Jeremy Landon Male Datchet Water SC/Bembridge SC Henry Male Datchet Water SC/Bem 28.0 27.0 (29.0) 19.0 20.0 22.0 145.0 116.0
28th 6540 Holly Fisher Female HISC Amy Bowers Female HISC 33.0 (34.0) 15.0 24.0 26.0 26.0 158.0 124.0
29th 3883 Holly Mitchell Female HISC Sophie Watson Female HISC 24.0 25.0 (36.0) 22.0 29.0 24.0 160.0 124.0
30th 4635 Oli Woodley Male Burghfield Jakey Allsopp Male Burghfield 27.0 21.0 26.0 (35.0) 24.0 29.0 162.0 127.0
31st 3774 Esther Tuttle Female Hisc Maya Bergmann Smith Female Hisc 34.0 36.0 (38.0) 29.0 12.0 27.0 176.0 138.0
32nd 6494 Sam Baker Male Bewl Sailing Association Bryce Surguy Male Corinthian Otters 32.0 30.0 17.0 (34.0) 30.0 33.0 176.0 142.0
33rd 1482 Rachel Harper Female HISC Polly Mason Female Burghfield SC 35.0 29.0 39.0 (40.0) 25.0 21.0 189.0 149.0
34th 5709 James Wong Male Bede’s Senior School Elfie Day Female Bede’s Senior School 31.0 35.0 24.0 (37.0) 32.0 30.0 189.0 152.0
35th 6258 Emilia Holden Female Hisc Jess Caldwell Female Hisc 23.0 28.0 41.0 26.0 36.0 (46.0 DNC) 200.0 154.0
36th 6601 Roan Briggs Male Bede’s Senior School Toby Simmonds Male Bede’s Senior School (40.0) 38.0 37.0 31.0 34.0 32.0 212.0 172.0
37th 6327 Harvey Jenkins Male Newhaven and Seaford Toby Holmes-Ling Male Newhaven and Seaford 37.0 37.0 33.0 36.0 35.0 (46.0 DNC) 224.0 178.0
38th 7444 Ashton Smith Male Itchenor Sailing Club Jack Bartholomew Male Itchenor Sailing Clu 41.0 40.0 43.0 (46.0 DNC) 28.0 28.0 226.0 180.0
39th 4279 Charlie Fisk Male Bede’s Senior School Alex Simmonds Male Bede’s Senior School 36.0 32.0 34.0 32.0 (46.0 DNC) 46.0 DNC 226.0 180.0
40th 5044 Jess Charlesworth Female HISC Jemima Holden Female HISC 38.0 (41.0) 31.0 41.0 37.0 35.0 223.0 182.0
41st 5176 Georgius Garcka Male worthing sailing club Zachary Skagerlind Male worthing sailing clu 39.0 33.0 27.0 39.0 (46.0 DNC) 46.0 DNC 230.0 184.0
42nd 926 Charlotte Andrews Female RVYC Charlotte Osborne Female RVYC 42.0 42.0 42.0 42.0 33.0 (46.0 DNC) 247.0 201.0
43rd 6301 Alex Baker Male HISC Liam Whelan Male HISC 43.0 39.0 40.0 38.0 (46.0 DNC) 46.0 DNC 252.0 206.0
44th 5775 Jack Hawkins Male HISC Ben Hawkins Male HISC (46.0 DNC) 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNF 276.0 230.0
44th 6199 Freddie Fitzsimmons Male RLymYC Henry Patten Male RLymYC (46.0 DNC) 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 46.0 DNC 276.0 230.0

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com

X