RS Feva Inlands

 
A fleet of 33 boats descended on the picturesque Chew Valley Lake. The sun was shining and everyone was set for a great 2 days of racing.
A warm wind of 10kts met the sailors for the first gun, with shifty and patchy conditions making it a difficult and close race. A tight battle occurred between the top 3; with Tristan Ahlheid and Finlay Lomas-Clarke in 5782 coming out in first, second was Toby Aldous and Gracie Joslin in 7806, and third went to Zeb Fellows and Fin Gribbin in 5847.
Race 2 began, and this time the win went to Toby and Gracie, with Tristan and Finlay in second, and Zeb and Fin in third once again.
After race 2, the fleet went in for a short refuelling and quickly returned to the water for more racing. The wind had picked up slightly to gusts of around 16kts.
Race 3 commenced and the bullet went to Tristan and Finlay, and closely behind followed Rosie and Susie Sheahan in 4917, and third going to Patrick and Jonathan Hill in 4347.
Race 4 got underway, and at the finish line crossed Tristan and Finlay in first, Jemima Cook and Meghann Haynes in 4056 crossing the line second, with Rosie and Susie in third.
The forecast for Sunday looked even windier, so a dinner packed with energy was necessary!
 
Sunday morning arrived, and excitement was high as sailors assessed the conditions. With a constant 17 knots being spiced up by gusts into the low twenties.
Race 5 got underway, a pack of six boats all close to each other all the way around, with Tristan and Finlay eventually taking the win, closely followed by Rosie and Susie, with Zeb and Fin in third.
Race 6 was taken by Tristan and Finlay, who were again closely followed by Rosie and Susie, and an excellent third for Kitty and Lily O Halloran in 6394.
For the final race of the day it was a fight between Finlay and Tristan and Rosie and Susie, but by the end Tristan and Finlay came to the line first, followed by Rosie and Susie for another second, and Toby and Gracie came in third to wrap up the event.
 
Congratulations to everyone who took part in difficult and varied conditions, the racing was always tight and most importantly always fun. Also a huge thanks to the race committee and everyone involved in making the event possible.

RS Feva Inland Championships 2021

Chew Valley Lake Sailing Club

 

Overall

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 33, Scoring system: Default scoring system
Rank SailNo Helm Name Crew Name Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett Notes
1st 5782 Tristan Ahlheidt Finlay Clarke Frensham Pond SC (1.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 5.0  
2nd 4917 Rosie Sheahan Susie Sheahan Chew Valley Lake Sailing Club (4.0) (11.0) 2.0 3.0 2.0 2.0 2.0 26.0 11.0  
3rd 7806 Toby Aldous Gracie Joslin PAPERCOURT 2.0 1.0 5.0 (14.0) 6.0 (20.0) 3.0 51.0 17.0  
4th 5847 Zeb Fellows Fin Gribbin Yealm Yacht Club 3.0 3.0 (6.0) 4.0 3.0 (5.0) 4.0 28.0 17.0  
5th 4347 Patrick Hill Jonathan Hill Swarkestone Sailing Club (5.0) 5.0 3.0 5.0 (8.0) 4.0 5.0 35.0 22.0  
6th 6394 Kitty O Halloran Lily O Halloran St Mawes 7.0 (9.0) (9.0) 7.0 5.0 3.0 6.0 46.0 28.0  
7th 4056 Jemima Cook Meghann Haynes Burnham Squiddies / Corinthian Otters (17.0) 6.0 12.0 2.0 4.0 9.0 (22.0) 72.0 33.0  
8th 6277 Sam Collins Andrey Popov Tonbridge School 9.0 4.0 (23.0) (16.0) 7.0 6.0 10.0 75.0 36.0  
9th 6272 Merle Nieuwland Edward Roberts-Straw CBYC (14.0) 7.0 4.0 9.0 9.0 (15.0) 8.0 66.0 37.0  
10th 4470 Vanja Ramm-Ericson Maia Delin WPNSA 6.0 8.0 7.0 10.0 (15.0) (34.0 DSQ) 9.0 89.0 40.0  
11th 2896 Ella Bishop Noah Curtis Chew Valley Lake Sailing Club 11.0 (16.0) 14.0 (17.0) 11.0 7.0 7.0 83.0 50.0  
12th 7530 Freddie Callaghan Thomas Roy Royal Southern Yacht Club 10.0 (13.0) 11.0 (18.0) 10.0 8.0 12.0 82.0 51.0  
13th 6868 William Bracey-Davis Harry Baddeley RLymYC 15.0 (22.0) 10.0 6.0 14.0 10.0 (20.0) 97.0 55.0  
14th 51 Casper Townend Like Knezevic MCS 12.0 15.0 (16.0) 8.0 (16.0) 11.0 11.0 89.0 57.0  
15th 6911 Jemima Day Imogen Jones Hisc (18.0) 12.0 8.0 11.0 (26.0) 16.0 15.0 106.0 62.0  
16th 55591 Edward White Belcher John Morgan Griffiths MCS (19.0) 10.0 15.0 12.0 18.0 (26.0) 14.0 114.0 69.0  
17th 4247 Adam Aziz Ben Sherry LRYSA 16.0 14.0 (18.0) 13.0 (22.0) 13.0 13.0 109.0 69.0  
18th 6291 Toby Lumb Richard Millett Tonbridge School 13.0 (18.0) 13.0 (19.0) 13.0 14.0 16.0 106.0 69.0  
19th 7292 Anna Morris Anna Elms Hisc 8.0 (24.0) 17.0 (23.0) 20.0 19.0 17.0 128.0 81.0  
20th 6296 Dom Fulton Liam Bartholet Tonbridge School (22.0) 19.0 21.0 20.0 12.0 12.0 (34.0 DNC) 140.0 84.0  
21st 5559 Tommy Wilkinson Lucas Dobson Tonbridge School (27.0) 20.0 19.0 21.0 17.0 23.0 (34.0 DNC) 161.0 100.0  
22nd 5561 Sean Robinson Alex Money MCS 24.0 21.0 (25.0) (26.0) 25.0 17.0 21.0 159.0 108.0  
23rd 6293 Henry Kuchta Rory Beare Tonbridge School 21.0 17.0 (26.0) 25.0 24.0 (27.0) 23.0 163.0 110.0  
24th 18 Barnaby Turner Marcus Smith MCS (28.0) (28.0) 22.0 24.0 27.0 21.0 19.0 169.0 113.0  
25th 5562 Sam Nash Luke Dimond Tonbridge School 26.0 23.0 29.0 15.0 (34.0 DNC) 22.0 (34.0 DNF) 183.0 115.0  
26th 14 Michael O Shaughnessy Ethan Smith MCS 30.0 (31.0) 30.0 (34.0 DNC) 21.0 18.0 18.0 182.0 117.0  
27th 5560 Daniel McShane Euan Roach MCS 23.0 25.0 27.0 (28.0) 19.0 25.0 (34.0 DNC) 181.0 119.0  
28th 7821 Oliva Horwood Shiloh Chan Clifton College 20.0 27.0 20.0 27.0 (34.0 DNF) (34.0 DNF) 34.0 DNC 196.0 128.0  
29th 7820 Rob Lane Joe Collins Clifton College (29.0) 26.0 24.0 22.0 28.0 28.0 (34.0 DNF) 191.0 128.0  
30th 7822 Florencia Legge Millie Palmer Clifton College 25.0 30.0 (34.0 DNC) 29.0 23.0 (34.0 DNF) 34.0 DNC 209.0 141.0  
31st 7823 Emily Inch Maddy Haimes Clifton College (34.0 DNC) 29.0 28.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 24.0 34.0 DNC 217.0 149.0  
32nd 3333 Oscar Burgess Sorcha Burgess HISC (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0  
32nd TBC Matthew Mason Angus Mcewen Burghfield SC (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 238.0 170.0  

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com

X